Лекция 7 - Метафори, преносен смисъл, и господари на ефира

Как разбираме метафорите?

Първоначално се е смятало, че разбираме метафорите по доста прагматичен начин - първо проверяваме буквалното значение на думата, виждаме дали то ни върши работа, и ако не, пробваме с преносното значение на думата. Това звучи доста логично, но всъщност не е съвсем вярно. Множество изследвания са доказали, че различните значения на думите се активират (почти) едновременно, което означава, че не е нужно да проверяваме буквалното значение на една дума, преди да преминем към метафоричното ѝ такова.

По-доброто тълкуване на въпроса, е че метафорите стават чрез сравнения, при които говорещият “повишава" едно или повече свойства с ниска очебийност, на много по-висока позиция в списъка със свойства. Например “шофираш като баба” извиква на преден план свойствата “внимателност” и “бавно придвижване”. Бабите могат още много неща, но използвано в такъв контекст, метафоричноно сравнение кара слушателя да мисли за познатото по нов начин.

Преносен смисъл 

Съвсем накратко, преносният смисъл е механизъм, изкуствено създаден от хората, с няколко подпомагащи мисленето и живота цели. Първо, употребата на фрази с преносен смисъл подпомага разбирането на същите тези фрази и също така улеснява запомнянето им. Второ, употребата на преносен смисъл в речта дава както на нас, така и на другите, нова свежа перспектива върху това, за което говорим. Това също подпомага разбирането и ни помага да разглеждаме нещата от различни ъгли. Последно, но не на последно място, използването на думи с преносен смисъл подобрява и социалната част от живота. Позволява по-индиректно общуване и дори игривост в разговорите :)

Господари на ефира

Тази част е последната, която ще разгледаме в нашата секция за психолингвистика, и макар да е също толкова сериозна, съм си позволил едно по-льольовско заглавие. Всъщност тази последна част се отнася до грешките на езика. Няма да ги разглеждаме надълго и нашироко, тъй като те са нещо, което е повече забавно, отколкото научно, но нека все пак споменем някои причини за получаването им.

За да разберем най-добре къде и защо възникват грешките на езика, първо трябва да разберем как изобщо работи продукцията на самия език. Това се случва на няколко нива.

  1. Първото такова ниво е концептуализацията. Трудно е да бъде изследвано подобно нещо, но засега учените го определят като мястото, на което възникват нашите мисли и идеи.
  2. Вторият етап е езиковото планиране. По време на този етап ние структурираме текста в главата си, и избираме най-подходящата синтактична структура, за да го изразим впоследствие. Обикновено грешката на езика възниква още тук, въпреки че още дори не сме си отворили устата. Ние знаем какво ще кажем, и можем да предадем смисъла, но нерядко се получава преплитане между думите, които планираме да използваме. Имайки предвид че всичко се случва за частици от секундата, логично е да се объркаме.
  3. Третият етап е изпълнението на езиковия план, или казано по-просто - говоренето.
  4. Четвъртият етап е самонаблюдението и поправянето при нужда; това се изразява чрез себепрекъсване и себепоправяне.

Та така, ето че разбрахте от къде идват грешките на езика. Има всякакви видове такива, но вместо да ви ги обяснявам една по една, ще ви ги покажа всичките, нагледно в няколко видеа, вдъхновени именно от шоуто “Господари на Ефира”.

Забавни лапсуси и обърквации от българските телевизии

Смешни лапсуси от синоптик и Ани Цолова

Лапсус превърна народните избраници в народни измамници