Лекция 4 - Изследване на случай
Изследването на случаи
- За да се задълбочим в темата трябва да изясним какво представлява изследването на случаи. Накратко това е анализирането на един човек или на много малка група от хора изключително детайлно. Такъв тип изследвания са особено полезни в ранните етапи на дадени проблеми, при които е необходимо по-интензивно проучване. Може да си го представим като стреляне с автомат в мъгла. Ако стреляме в една точка много пъти, то има шанс да уцелим скритата от нас мишена, но не е особено голям (тъй като може да не е там, където ние гърмим). От друга страна обаче, ако се опитаме да стреляме напосоки, изведнъж шансът ни да нацелим целта драстично се увеличава. А чуем ли веднъж удар по мишената, ние вече ще знаем къде по-стремглаво да насочим мунициите си.
- Нека сега да разделим тази агресивна аналогия на 2 части:
I част – стрелянето на сляпо до улучване на мишената – формирането на хипотеза е един от фундаментите на експерименталната психология. Тя помага на експериментатора да формира валидна теория без да се нуждае от прекалено много време, пари и друг тип ресурси. Затова колкото по-бързо достигнем до нещо, което можем да тестваме, толкова по-добре.
II част – След като хипотезата вече е формирана е нужно да бъде тествана. Изследването на случай вече не ни върши работа, тъй като външната валидност не може да се потвърди поради малкия брой на участниците в изследването. За да се доразвие нашата теория, тя трябва да може да се обобщи за по-голям процент от населението. Фройд и неговата психоанализа например пропускат тази важна стъпка, и въпреки че аналитичните му умения са на ниво, дупките в приложението на неговата теория са очебийни.
Свидетелските разкази и защо от тях полза няма?
- Ако някой ви каже, че да консумирате по 3 кисели млека на ден, с висока масленост, ще подобри умението ви да шофирате, вие ще му повярвате ли? Освен ако не сте като мен, отговорът най-вероятно ще бъде не. Благодарение на липсата ни на доверие към подобни измишльотини и наличието ни на дългогодишни познания относно диетите, ние можем спокойно да отречем това твърдение. Но какво пък ако в действителност има някакъв ефект при консумацията на такова количество мляко? Дори действително да откриете подобна закономерност у някого, не се бързайте да се удивлявате. Причината за това е по-вероятно да се крие у неговото собствено внушение по въпроса, отколкото у една новоустроена храносмилателна система. Защото дори самото вярване по дадени въпроси, е възможно да предизвика промени в поведението. В психологията това се нарича плацебо ефект.
- Оттук идва и хлабавата валидност на свидетелските показания. В действителност доста от съвременни терапии включват и плацебо практики, и поради тази причина е трудно да се заключи дали самата терапия е била в основата на лечението, или пък внушаемостта на клиента. Плацебо ефектът се появява винаги, когато пациентът е подложен на терапия, независимо дали самата тя е ефективна. Съответно, ако голяма група от хора бъде „излекувана“ от тази терапия, ние няма как от техните показания да разберем дали психологията прогресира като наука.
- Вредата на свидетелските разкази за жалост не свършва до тук. Тяхното влияние може да въздигне теориите на псевдонауки като астрология, биоритми и четене на таро карти, което макар и привидно безобидно, може да доведе до непредвими последици. Освен загубата на време, може да възникнат и доста сериозни проблеми поради наличието на невалидна информация. Представете си например, че Фантастико започне да рекламира Кока-Кола с 80% повече захар, която е подобрила зъбната хигиена на двама души. Това би могло сериозно да увеличи продажбите на напитката, и още по-сериозно да увеличи опашките пред кабинетите на стоматолозите. Това не е много смешно, както не и смешно вярването на някои родители, че задължителните детски ваксини водят до аутизъм.