Лекция 3 - Условия за успешен експеримент
Добре де, ама какво още му трябва на един експеримент, за да е издържан?
- След като обяснихме от каква информация се вълнува ЕП (в повечето случаи това е типичното представяне) и какви типове скали за измерването на тази информация има, е време да продължим с това кои са съставните елементи на всеки един издържан експеримент. За допълнително улеснение ще работим в рамките на конкретен пример.
- Хипотеза
- Както вече пояснихме в нашия първи урок, хипотезата е твърдение, което опитваме да докажем посредством нашия експеримент. Нека хипотезата в настоящия пример да бъде следната: “Децата заспиват по-бързо, ако на фон слушат тиха класическа музика.”
- Независима променлива
- Най-просто обяснено, независимите променливи са условията в нашите експерименти. В конкретния случай имаме 2 условия, които можем да тестваме. Едното е да проверим колко бързо ще заспят децата, когато им пуснем класическа музика. Другото условие е да проверим колко бързо ще заспят децата, ако няма никаква музика (това се нарича още контролно ниво, тоест нормалното ниво, в което липсват стимули). Важно е във всеки експеримент да имаме поне 2 условия. Все пак идеята е да можем да сравним едното с другото, иначе как бихме могли да разберем какво влияние има добавеният от нас стимул? Та, така. Независимата променлива в настоящия пример е “тихата класическа музика”. Има едно ниво, в което тя присъства, и едно, в което тя отсъства.
- Зависима променлива
- Зависимите променливи пък, най-просто обяснено, са резултатите от нашите експерименти. Зависимата променлива в настоящия пример е колко бързо ще заспят децата. Зависимата променлива е нещото, което можем да измерим в нашия експеримент.
За да съм сигурен, че ще го схванете, ще ви дам още 3 примера (които ще си измисля на момента, за да видите колко е лесно), в които ще обособим Хипотеза, НП, и ЗП.
Пример 1:
- Хипотеза → Студентите се представят по-добре на тестове, ако преди това са имали 30-минутна дрямка.
- НП → Наличието/Липсата на дрямка преди тест
- ЗП → Представянето на студентите на теста
Пример 2:
- Хипотеза → Тази реклама ще привлече повече клиенти, ако изберем Дизайн “С”
- НП → Дизайнът на рекламата (да кажем, че имаме 3 дизайна А, B и С)
- ЗП → Колко клиенти сме привлекли
Пример 3:
- Хипотеза → Ако хвана 280, ще стигна по-бързо до СУ, отколкото ако хвана 94
- НП → Автобусът, в който се возим
- ЗП → Колко бързо стигаме до университета
Има ли още неща, които трябва да съобразим, когато провеждаме експеримент?
- О да, има, и то много. Ако сме се заели с това да съставим истински лабораторен експеримент, както си му е редът, има още неща, за които трябва да помислим. Ето най-важните от тях:
- Операционализация - това означава да бъдем много конкретни в дефиницията на нашите променливи. Не е достатъчно просто да кажем “червено”, трябва да посочим наситеност, яркост и нюанс на цвета. Не е достатъчно просто да кажем “тиха класическа музика”, трябва да назовем силата на звука, изпълнителя и прочие. Това е и разликата между концептуална и операционална дефиниция. Първата просто назовава нещото, втората го конкретизира до степен, в която можем да оперираме с него (и да го измерим по време на експеримента).
- Валидност - за да сме сигурни, че експериментът ни е проведен правилно, трябва да направим така, че единствено НП да влияе върху ЗП. Защото може да се получи така, че някой външен непредвиден фактор да въздейства на крайния резултат, което би направило експериментът ни невалиден. В допълнение към това, имаме и 2 отделни вида валидност, за които трябва да се погрижим:
2.1. Вътрешна валидност - в рамките на нашата лаборатория единствено НП трябва да влияе върху ЗП
2.2. Външна валидност - резултатите от експеримента ни трябва да могат да се обобщят и за хората отвъд нашата лаборатория (хора от целия свят)
- Надеждност - за да е надежден един експеримент, той трябва да дава сходни резултати, независимо колко пъти е повторен, или на каква локация е направен. Трябва нашите колеги психолози успешно да могат да репликират нашия експеримент.
- Адаптивност - дали експериментът е съобразен с участниците от други култури. Има значение дали ще направим експеримента си в САЩ или в България, в някоя християнска или мюсюлманска държава. Всяко общество има своите особености и норми, и не можем буквално да превеждаме експеримента от едно място на друго място, трябва да го променим леко (запазвайки същинското в него), за да бъде релевантен за участниците.
Термини от този урок:
- Независима променлива - условията в експеримента
- Зависима променлива - резултатите на участниците в експеримента
- Операционализация - конкретизиране (на НП)
- Валидност на експеримента - сигурни сме, че само НП влияе на ЗП
- Надеждност на експеримента - можем да повторим експеримента си и на други места
- Адаптивност на експеримента - можем да проведем експеримента си в различни общества
- Репликация - пресъздаване (в случая пресъздаване на експеримента)